Česká investiční společnost Invest & Property Consulting, a. s. (IPC) oznámila svoji další akvizici. Na začátku května akvírovala tradičního zpracovatele ryb Fjord Bohemia, provoz v pražských Čakovicích slavnostně představí novinářům a obchodním partnerům 1. června. Na změnu vlastníka reagoval například řetězec Rohlik.cz, který obnovil spolupráci v dodávkách ryb.

Nový majitel tak realizuje strategický plán rozšiřování portfolia vlastněných firem do dalšího oboru. Distribuce rybích produktů ve Fjord Bohemia pokrývá 14 států Evropy, přičemž 8 států je konečnou destinací, s průměrným objemem 350 tun každý týden.

„Firma v potravinářské branži perfektně doplňuje a rozšiřuje naše portfolio vlastněných společností. Společně budeme moci naplňovat další plány, jak plně využít její potenciál,“ říká Jan Bártl, investiční ředitel IPC. „Se změnou vlastníka přijdou pochopitelně nutné změny, které ale zcela jistě povedou k rozšíření odběratelské báze a tedy vyšším tržbám. Motivací pro tuto akvizici byl nejen byznysový potenciál, ale též udržení pracovních příležitostí Čechů, kteří v pražském provozu dlouhodobě pracují,” dodává zástupce IPC Bártl.

Rohlik.cz obnovil spolupráci

Loni v létě uvedl online supermarket Rohlik.cz svoji privátní značku Fjoru, která čítá na 30 druhů mořských i sladkovodních ryb, rybích filetů a rybích porcí právě od dodavatele Fjord Bohemia. „Po zveřejnění informace, že za firmou stojí ruský vlastník Sergej Darkin, jsme tuto spolupráci – vzhledem k ruské invazi na Ukrajině, letos v březnu ukončili,“ říká Michal Perlík, senior manažer nákupu Rohlik.cz. Tak jako na další ruské podnikatele dopadly i na Sergeje Darkina mezinárodní sankce, z evropského byznysu se stáhl a společnost prodal české investiční skupině Invest & Property Consulting. „S novým vlastníkem jsme zahájili jednání o obnovení spolupráce a od 1. 6. se mohou naši zákazníci těšit opět na rybí produkty značky Fjoru,“ dodává Perlík.

Kvalita čerstvých mořských ryb

Ryby z Fjord Bohemia jsou po výlovu vykuchány, zabaleny do ledu a přepraveny kamiony do společnosti v Praze Čakovicích. Následuje kontrola kvality a čerstvosti. Poté se ryby letují, porcují a balí. Po zabalení putují do restaurací, hotelů, ale hlavně přímo ke spotřebitelům v online supermarketu Rohlik.cz. „Díky takto dodanému čerstvému rybímu masu si můžete doma pořídit jedinečný kulinářský zážitek jako z prvotřídní restaurace,“ uvádí Rohlik.cz svým spotřebitelům.

Ryby Fjoru se ke spotřebiteli dostávají z mnoha koutů světa nejkratší možnou cestou a v přísně kontrolovaných podmínkách. Neprocházejí zmrazením a zpracovávají se až v Praze. Ryby Fjoru mají certikaci udržitelného a odpovědného rybolovu MSC/ASC, ty z farmového chovu nesou značku BIO.

Společnost Fjord Bohemia byla založena v roce 1999 jako malá firma na Praze 9 v Čakovicích. V tuto chvíli realizuje v potravinářském oboru roční obrat přes 100 milionů korun. Její hlavní činností je distribuce čerstvých ryb jak do maloobchodu (retailu) k přímým spotřebitelům, tak do restaurací či hotelů.

Vzhledem k rychle rostoucímu trhu s čerstvými rybami, vznikl v roce 2006 nápad založit přímo v srdci Evropy v Praze servisní platformu, která se specializuje na zpracování veškerých ryb a dalších mořských produktů k pokrytí požadavků stále rostoucího evropského trhu.

Fjord Bohemia je tak dlouhodobě spojovacím článkem mezi dodavateli a jejich konečnými klienty, což přináší mnoho příležitostí pro spolupráci a také nové možnosti na trhu s čerstvými rybami.